MIT: drewniane domy prefabrykowane są zimne
FAKT: Drewno jest bardzo dobrym, naturalnym izolatorem. Zimą świetnie powstrzymuje ciepło przed ucieczka przez ściany, a latem chroni budynek przed przegrzaniem. Ponadto, po uruchomieniu ogrzewania nagrzewa się zdecydowanie szybciej, niż budynek murowany. Do ogrzania takiego budynku potrzeba znacznie mniej energii, niż do ogrzania budynku murowanego, ponieważ ciepło jest zatrzymywane wewnątrz budynku, a nie oddawane do atmosfery.
MIT: domy drewniane są łatwopalne
FAKT: Drewno KVH jest wysuszone do wilgotności około 15%, strugane czterostronnie oraz fazowane, przez co jest to materiał trudnopalny. Wełna mineralna, wykorzystywana jako wypełnienie ścian, jest materiałem niepalnym. Pozostałe materiały, jak płyta G/K i OSB również spełniają wymogi klas niepalności. Oczywiście przy stałym źródle ognia dom drewniany, tak samo jak i murowany może spłonąć.
MIT: domy drewniane są bardziej podatne na wilgoć
FAKT: Zawilgocenie ścian nie jest związane z samym materiałem, z jakiego jest wykonany budynek. Najważniejsza jest jakość i staranność wykonania poszczególnych elementów budynku oraz fundamentów, zgodnie ze sztuką budowlaną, odpowiednie zaprojektowanie budynku oraz systemu wentylacji. Budynki wykonane w systemie murowanym są równie podatne na wilgoć, jak budynki o konstrukcji drewnianej.
MIT: domy o konstrukcji drewnianej są nietrwale i lekkie
FAKT: Niezależnie od zastosowanej technologii budowy, każdy budynek posiada obliczenia wytrzymałościowe, co gwarantuje jego wytrzymałość. Budynki prefabrykowane drewniane, dzięki zastosowaniu masywnej konstrukcji (ważą prawie tyle samo co budynki murowane) oraz połączeniu poszczególnych elementów budynku z fundamentami, charakteryzują się bardzo dużą odpornością na warunki atmosferyczne, silne ruchy mas powietrza, drgania oraz wstrząsy tektoniczne. Nie ma wiec możliwości, aby budynek się zawalił pod wpływem w/w czynników.