Technologia systemowa

Ładowanie...

Technologia systemowa QMetters

Technologia systemowa QMetters oparta jest o ciężki szkielet z drewna KVH, przez co budynek jest tylko nieznacznie lżejszy od jego odpowiednika w technologii murowanej.

 

Konstrukcja wypełniona jest wełną mineralną, która pełni role izolacji termicznej i akustycznej.

Następnie przegrody zamykane są z obu stron płytą OSB-3 i od wewnętrznej strony płytą kartonowo-gipsową.

 

W zależności od rodzaju elementu budynku (ściana zewnętrzna, ściana działowa, strop, dach) występują dodatkowe materiały, jak: folia paroizolacyjna i paroprzepuszczalna, dodatkowe ocieplenie zewnętrzne i wewnętrzne.


Wszystkie elementy budynku prefabrykowane są na hali produkcyjnej w stałej temperaturze, dzięki czemu, nie są tak podatne na zmienne warunki atmosferyczne, w odróżnieniu od technologii kanadyjskiej.
 

Prefabrykaty charakteryzują się bardzo wysoką precyzją i jakością wykonania, co w znaczący sposób przekłada się na czas montażu całego budynku oraz jego jakość.

Przed montażem budynku wszystkie elementy są dokładnie sprawdzane na hali produkcyjnej.

 

Montaż do stanu surowego zamkniętego trwa około 2 dni, a do stanu deweloperskiego około 10 dni, w zależności od rodzaju i wielkości budynku oraz wybranego standardu.


Dlaczego prefabrykacja z KVH?

Po pierwsze, budynki wykonane w technologii systemowej, pod kątem elewacji zewnętrznej, nie różnią się niczym, od budynków wykonanych w tradycyjnej technologii murowanej.

 

Żywotność oraz trwałość budynków wykonanych w technologii systemowej QMetters określa się na około 100 lat, tak samo jak budynków murowanych.

 

Pomimo tego, wiele budynków, zarówno w jednej, jak i drugiej technologii wytrzymuje zdecydowania dłużej.

 

Dla porównania budynki, wykonane w systemie kanadyjskim, charakteryzują się trwałością na poziomie tylko 50 lat.


Dzięki zastosowaniu materiałów trudnopalnych oraz KVH, budynki wykonane w technologii ciężkiego szkieletu cechują się równie wysoką odpornością na ogień, jak budynki murowane.
 

Natomiast, elementem odróżniającym budownictwo prefabrykowane od innych technologii jest czas realizacji inwestycji, który jest zdecydowanie krótszy, niż w pozostałych systemach budownictwa.

 

Kluczowym zaś elementem odróżniającym budownictwo prefabrykowane, o konstrukcji z KVH, od tradycyjnego jest zapotrzebowanie na energię cieplną potrzebną do ogrzania budynku oraz wody użytkowej.

 

W porównaniu do budynku murowanego, domy o konstrukcji z KVH zużywają do 70% mniej energii.

 

Warto dodać, że w technologii systemowej QMetters do uzyskania odpowiedniego współczynnika przenikania ciepła wystarczą przegrody o grubości mniejszej o około 50% od ich odpowiednika w technologii murowanej.
 
Budynki o konstrukcji systemowej z KVH ważą zdecydowanie więcej, niż te wykonane w technologii kanadyjskiej i tylko nieznacznie mniej, niż budynki murowane.
 
Ostatnim ważnym argumentem, który przemawia za prefabrykacją opartą o konstrukcję z KVH, jest ograniczenie mostków termicznych, które wpływają na energooszczędność budynku.